31 Tem

(Hastane Etiketleri (Şartname)

hastane-etiketiHastane etiketleri genellikle ribon kullanılmadan direkt termal yöntem ile ya da ribon kullanılarak termal transfer yöntemi ile basılabilen, hastanelerde sıra alınmak, kan alınan tüplerin üzerine yapıştırmak ya da arşivleri düzenlemek amacı ile pek çok yerde kullanılan etiketler hastane etiketleridir. Hastane etiketi olarak genellikle Eco Termal etiket ya da Lamine (Top) Termal etiket kullanılmaktadır. Bu etiketlerin tercih edilmesi genellikle günlük kısa kullanımlar için ideal olmaları ve bunun yanında maliyetlerinin de oldukça uygun olmasıdır. Eco termal etiketin çok tercih edilen bir ürün olmasının en önemli sebeplerinden biri, termal yolla (ısı yolu ile) baskı yapması ve bu sayede ribon kullanılmasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Ribon kullanılmaması, maliyeti neredeyse sıfıra düşürür. Bu sebepten, kısa ömürlü (en az 3 en çok 6 ay olan) özellikle de günlük kullanımlarda Hastane etiketi olarak Eko termal etiket kullanımı oldukça avantajlı olmaktadır. Ancak termal etiketin kararma yapmasına sebep olabilecek doğrudan güneş ışığı alan, nemli ve sıcak ortamlardan uzak tutulmasına dikkat edilmelidir. Böyle ortamlarda kolayca yırtılma, kararma gibi durumlarla karşılaşılabilir ve etiket kullanılamaz hale gelebilir.

Lamine (Top) Termal etiket ise genel olarak raf ömrü 9 ayı geçmeyen etiketleme işlemlerinde tercih edilmektedir. Günlük veya kısa süreli (en az 3 en fazla 6 ay arasında) kullanımlarda Eco Termal etiket daha çok tavsiye edilse de 6 aydan daha uzun süre raf ömrü olan ürünlerin etiketlenmesinde lamine termal etiketin kullanılması daha güvenli olacaktır. Hastane etiketi seçimi konusunda en önemli olan nokta, kanserojen madde içeren ürünleri etiket olarak kullanmamaktır. Bu konuda ilgili sağlık kurumlarının duyarlı olması ve alacakları etiketlerin ISO standartlarına uyup uymadığına dikkat etmesi önemlidir.

 

 

28 Tem

Toshiba EX 4T2

toshibaex4t2Düşük maliyetli ve düşük olduğu kadar da kaliteli baskılar verebilen bir barkod yazıcı olan Toshiba B-EX4T2 hem baskı hızı ile hem de baskı kalitesi ile sanayi tipi yazıcılarla kafa kafaya gitmektedir. Son derece dayanıklı bir kasaya sahip olan cihaz, yaptığı yüksek kaliteli baskılar sayesinde yazdığı barkodların yüksek ışık kaynağı altında bile rahatlıkla okunmasına vesile olmaktadır.

Hem ribonlu hem de ribonsuz bastırma özelliği bulunan cihaz, kolay kullanımı ile dikkat çekmektedir. Aynı zamanda basım ömrü boyunca az bakıma ihtiyaç duyması hem de bu bakımların aletle yapılmamasından dolayı az bir maliyete mal olmasından dolayı son derece ekonomik bir cihaz olmakla birlikte son derece uzun bir ömre sahiptir.

27 Tem

Toshiba B-SA4TM

toshiba-b-sa4tmToshiba b-sa4t yazıcıları sağladığı kolaylıklar sayesinde en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Yüksek çözünürlük ve baskı hızı sayesinde işlerinizi daha kolay halletmenizi sağlayacaktır. Barkod yazıcısı olan bu ürün kompakt bir tasarıma sahiptir.

Hemen her alanda tercih edilen bu yazıcıların maliyetleri de bakım masrafları da oldukça uygundur. Esnek ve yüksek kalitede baskı yapması sayesinde etiket ve barkodlarda mükemmel okunabilirlik sağlamaktadır.

İçerdiği yazılım ise Bartender UltraLite etiketleme yazılımıdır. Yüksek çözünürlük ve 999 mm’ye kadar baskı yapabilmesi ile birçok kişinin tercih ettiği aletlerdendir. Baskı kafası ve merdane kullanıcı aletsiz değiştirilebildiği için servis ve bakım ücreti de oldukça düşüktür. Piyasada birçok firma bu ürünü kullanarak işlerini daha çabuk halletmektedir.

27 Tem

Toshiba SX5T

toshiba-sx5tAklınıza gelebilecek her türlü elektronik ürünün üretimi yapan Toshiba’nın barkod yazıcıları da dünyaca ünlüdür. Bu yazıcılardan birisi olan TOSHIBA TEC B-SX5 çağdaş tasarımı ve kullanım kolaylığı ile dikkat çekmektedir. Hem termal transfere hem de direkt olarak termal baskı yapmaya olanak tanıyan cihaz, aklınıza gelebilecek hemen hemen her sektörde kullanılabilmektedir.
Barkod yazımlarının çokça yapıldığı perakende sektörünün yanı sıra, bilet yazım ofislerinde, sağlık kuruluşlarında, bankalarda da sıklıkla kullanılabilen bu cihaz, kullanım kolaylığının yanı sıra uzun ömürlülüğü ile dikkat çeker. Bu ömür içerisinde de oldukça geniş periyotlarla bakım ihtiyacı hissettiğinden bakım – onarım fiyatları oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra genel olarak az kesinti yaşatan bir cihazdır.

27 Tem

Toshib Tec SX6T

toshiba-sx6tBüyük ölçekli işlerin yapıldığı sektörlerde teknik olarak daha gelişmiş barkod yazıcılara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle sürekli olarak ışık altında çalışılan ve ışığın yansıması sonucu barkodlardaki şekillerin barkod okuyucular tarafından okunmaması sorununun sıklıkla karşılaşıldığı perakende sektöründe teknik özellikler bakımından üstün cihazlar kullanmak son derece önemlidir.

300 DPI’ın üstünde baskı kalitesi ile, oldukça kaliteli baskılar yapabilen Toshiba B-SX6T barkod yazıcı, sahip olduğu üstün teknik özellikler ile perakende sektörü için biçilmiş kaftandır. Bunun yanı sıra lojistikten tutun sağlık hizmetlerine kadar her türlü sektörde kullanılabilen bu cihaz, hem ribonlu hem de ribonsuz baskı yapabilmektedir. Bunun yanı sıra Wireless kartı ile web yazıcı olarak da bilinir.

27 Tem

Terazi Etiketleri ve Fiyatları

terazi-etiketiTerazi etiketi günümüzde gelişen teknolojiyle manav, şarküteri gibi market reyonlarında sıklıkla kullanılan bir etiket türüdür. Müşterinin aldığı ürün tartım işlemi anında etiketlenir böylece kasada uzun süre beklemelerin önüne geçilerek zamandan tasarruf sağlanmış olur. En önemli özelliği, kullanıcının satın aldığı ürünün birim fiyat, ağırlık, barkod gibi özelliklerinin anında ürünün üzerinde görebilmesidir. Aynı şekilde işletme de sattığı ürünün tüm özelliklerini aynı etiket sayesinde görebilmektedir. Bu sayede hem alıcı hem de satıcı ürünün tamı tamına hesaplanmış fiyatını öder ve süreç iki tarafın da lehine sonuçlanır.

Termal (ısı yolu ile) baskı yapabilen tüm terazilerde kullanılması mümkün olan terazi etiketi kullanım alanına göre piyasada Eco termal etiket ya da lamine termal etket olarak iki farklı türde bulunmaktadır. Eko termal baskılı, lamine termal baskısız seçeneklerinden herhangi biri kullanılabilir. Kullanım ömrü kısa olan hızlı tüketim maddeleri için eko termal baskılı etiketi kullanmak daha avantajlıdır. Çünkü kullanılabileceği süre en fazla 6 aydır. Isı, ışık, nem, yağ gibi dış etkenlerle karşılaştığında kolayca bozulur ve kararmaya başlar. Lamine termal baskı ise raf ömrü çok daha uzun olan maddelerde kullanılabilir. Termal etiketin üzerine yapılan laminasyon kaplaması bir koruma tabakası oluşturulduğundan ısı, ışık, nem gibi dış etkenlere karşı daha dayanıklıdır ve bu sayede raf ömrü 1 yıla kadar uzayabilmektedir. Ancak lamine termal etiket de, eko termal etiket gibi dışl etkenlerle karşılaştığında kendiliğinden kararma özelliğine sahiptir. Bir rulodaki etiket adedi genellikle 500’dür ve baskı almak için ribon kullanımına gerek yoktur. Sarım sayısı terazi kapasitesine göre farklılık göstermektedir. Kullanım alanı ve ihtiyaca yönelik olarak ebat ve ölçüler müşteri istekleri dikkate alınarak üretilebilmektedir.

27 Tem

Canlı Sanal Fal Baktır

Canlı kahve falı baktırGünümüz dünyasında fal baktırmak için evinizden çıkmanıza, hatta yatağınızdan kalkmanıza bile gerek yok. Evet doğru okudunuz, artık telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan internet ortamına giriş yaptıktan sonra sadece birkaç yere tıklayıp istediğiniz herhangi bir fal türünde yorumlama yaptırabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey arama motorunuza fal ile alakalı anahtar kelimeleri yazmak. Örnek verecek olursak, hangi fal çeşidinde yorum yaptırmak istediğine karar vermediyseniz ve fal çeşitlerini görmek istiyorsanız en genel tanımıyla ‘fal baktır’ kelimelerini arattığınızda karşınıza binlerce falcı ve bu işte uzmanlaşmış site çıkacaktır.

Falın çeşidi önemli olduğu kadar sitelerin size verebildiği hizmetler de fal baktırırken göz önünde bulundurmanız gereken kriterlerdir. Mesela ücret konusunda iki gruba ayrılan siteler olduğu gibi fal bakılma yöntemleri konusunda daha iyi hizmet veren siteler de diğerlerinden ayrılmaktadır. Örneğin bazı siteler müşterilerine fal bakılma esnasında birebir olarak falcı ile yüz yüze konuşma imkanı vermektedir. Bu çeşit bir hizmet bu sektörde yeni olsa da hızla yayılmaktadır fakat bu şekildeki hizmetlerin hemen hemen hepsi ücretlidir. Bu tarz bir fal baktırmak isterseniz ‘fal baktır medyum’ şeklinde bir kelime öbeğini arama motorunuza yazın ve çıkan sonuçlara göre kararınızı verin.

İnternet üzerinden fal baktıracak okuyucularımıza tavsiye vermek istediğimiz bir diğer konu da ücretli ve ücretsiz siteler. Türkiye’de en çok baktırılan ve ilgi çeken fal türü kahve falıdır ve çoğu site kahve falına para ile bakmaktadır. Eğer ücretsiz olarak kahve falı baktırmak istiyorsanız bu tarz siteleri filtreleyebilmek için ‘kahve falı baktır bedava’ yazmanızı tavsiye ediyoruz. Kahve falı konusundaki bir diğer önemli husus ise siteye fotoğraf göndermek zorunda olmanız. Kahve falının ritüelleri gereği kahveyi sizin içip fotoğraflarını siteye göndermeniz gerekmekte fakat fincanınızın fotoğraflarını yanlış açıyla, bulanık ya da karışık sırada çekerseniz falınızın düzgün ve doğru bir şekilde yorumlanması mümkün olmamakta. Bu işlemler için size yol gösterebilecek ve çok kuralı olmayan sitelere ulaşmak içinse arama motoruna ‘kahve falı baktır foto’ yazarsanız size en uygun seçenekleri karşınıza çıkaracaktır.

05 Tem

Hacca Virüs Engeli

Müslüman dünyası bu yıl bir sağlık skandalıyla karşı karşıya. Hac dönemi yaklaşırken Suudi Arabistan’da başlayan ve tedavisi henüz mümkün olmayan bir virüs, akıllara hac bu yıl iptal edilecek mi sorusunu getiriyor.

Şimdiye dek 126 kişinin hayatını kaybettiği bu gizemli virüsün adı ise Middle East Respiratory Syndrome yani Ortadoğu Solunum Sendromu.

Bu hastalık grip gibi başlıyor. Ancak o kadar masum değil. Hastalık nefes darlığı hatta zatürreeye sebep olabiliyor.

Henüz tedavisi mümkün olmayan bu virüse, yani kısa adıyla Mers’e yakalan hastaların üçte birinin yaşamını kaybetmesi, akıllara bu yıl hac ziyaretinin iptal edilebileceği sorularını da beraberinde getirdi. Cidde’de başlayan bu hastalık başkent Riyad’ın sınırlarına ulaşmış durumda.