31 Ağu

Tesettür Modası

Son zamanlarda ülkemizde gelişen akımlardan birisi de tesettür modası. Tesettürdeki bu hızlı çıkış doğal olarak ünlü modacıların tesettür giyime el atmasını ve çeşitli kreasyonlar yapan butiklerin çoğalmasına neden oldu. Artık moda dünyasında tesettüründe sağlam bir yeri var.

Tesettür modası basının da ilgi gösterdiği konuların başında geliyor. Göz alıcı ve çarpıcı tasarımlar, düzenlenen organizasyonlar ve defileler tesettür modasını çoktan trend haline getirmiş durumda. Uzun etekler ve gömlekler, ince tunikler, işlemeli bluzlar, bin bir renk ve tarzdaki eşarplarla çok şık bir görüntü elde etmek mümkün çünkü tesettür modasında çok geniş bir yelpaze mevcut. Her geçen seneyle birlikte bu moda da yerini daha sade, daha şık ve modern çizgilere bırakıyor.

Renk kullanımında da daha oturaklı ve zarif renk kombinasyonları yer alıyor. Tesettür modasında sürekli kullanılan tesettür abiye, tesettür iş kıyafetleri, tesettür gelinlik, tesettür nişanlık ve bunun gibi daha birçok model artık olgunlaşma çağını yaşıyor. Artık göz alıcı, taşlı, albenisi yüksek tasarımların yanı sıra sadeliği ön plana çıkaran kalıplar yapılıyor. Renk ve tasarım konularında sınır tanımayan, hemen her yaştan ve gelirden bayanın takip ettiği bu moda özellikle İslam dininin modaya bakışıyla ilgili ön yargıları da kırmış durumda. Kapalı bayanlarında aşırıya kaçmadan ya da kendilerini dış dünyadan tamamen soyutlamadan şık ve zarif görünebileceğini tesettür modası herkese göstermiş oldu.

 

 

 

24 Ağu

Bakla Kızartması

Bakla hem vitamin açısından zengin bir besindir, hem de protein ve karbonhidrat açısından zengindir. Sağlığımıza faydaları saymakla bitmez. Hazmı kolaylaştırdığı gibi, sindirimi de kolay bir sebzedir. Baklanın sadece zeytinyağlısını değil, kızartmasını da yapmaktayız. Bakla kızartması için gerekli malzemelerimize gelince:

*1 adet yumurta (oda sıcaklığında olacak)

*Yarım su bardağı un ve yarım su bardağı galeta unu(galeta ununu kızartma esnasında kullanacağız.)

*Tuz ve karabiber

*1 yemek kaşığı limon suyu

*250 gram bakla

bakla-kizartmasi*Yoğurt ve sarımsak (servis önerisidir. Kızartmaları yaptıktan sonra üzerine dökeceğiz. Tercihe göre sade yoğurtta olabilir.)

Tüm malzemelerimizi hazır ettiğimize göre; bakla kızartmamızı yapmaya başlayabiliriz. Öncelikle baklalarımızı güzelce ayıklıyoruz. Genişçe bir tencerenin içine baklaları koyup, üzerine bol miktarda su koyuyoruz ve limon sıkıp pişirmeye başlıyoruz. Baklalarımız piştikten sonra ,süzgeç yardımı ile suyunu süzüp soğumaya bırakıyoruz.(oda sıcaklığında bekletmemiz yeterlidir.)

Daha sonra üzerine tuz, karabiber ve yarım su bardağı un koyup iyice harmanlıyoruz. Diğer tarafta genişçe bir kasede yumurtanın sarısı ile galeta ununu çırpıp, baklaları içine buluyoruz ve genişçe bir kızartma tenceresinde kızgın yağda baklalarımızı kızartıyoruz.

Baklalarımız kızardıktan sonra, servis yaparken üzerine sarımsaklı yoğurt koyup servis yapıyoruz.

Herkese afiyet olsun.

24 Ağu

Toshiba B-FV4T

toshiba bfv4t barkod yaziciÇalışma mekanlarının genişliği ve darlığının bir eşya alma konusunda öneminin artmış olduğu bugünlerde Toshiba’nın bu ihtiyaca uygun olarak tasarlamış olduğu B-FV4T karşımıza çıkmaktadır.   B-FV4T ergonomik tasarımı sayesinde her ortama mükemmelce uyum ağlayabilmekte ve şıklığından da ödün vermemektedir. Bu tasarımı sayesinde çok fazla tercih edilecek bir ürün olma özelliğine sahiptir. Teknik özellikleri sayesinde piyasadaki barkod yazıcı cihazlarından üstün konumda bulunmaktadır.

Toshiba B-FV4T kullanıldığı ortamlarda hızlılığı, verimi ve kaliteyi arttırmak için tasarlanmış olan B-FV4T günümüz ihtiyaçlarına çokça hitap edebilmektedir. Kullanım alanları içinde;lojistik- ulaştırma, sağlık, üretim, kurye, post, perakende, ticari hizmetler gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Perakende satışlarda barkodlar sıkça kullanılmaktadır, barkodlar sayesinde aldığımız ürün ile ilgili bilgiye sahip olabilmekteyiz. Bu her barkod yazıcı cihazının yapabileceği bir iştir fakat her barkod yazıcısı B-FV4T kadar kaliteli ve mükemmel değildir. Bize sunduğu hizmette şunlar olacaktır; mürekkep kalitesi barkodlardaki en önemli unsurdur göze hitap edecek olan ilk kısım burasıdır. Bunun için kapasitesi geniş mürekkep koruyucu ribonlar kullanılmaktadır. Daha sonra barkodun kalitesini anlamak için onun görünüşüne bakmak gerekir çözünürlüğü 203 dpi ( 8 nokta/ mm) -300 dpi (12 nokta / mm) olan yüksek bir kaliteye sahiptir. Peel-off sayesinde bir barkodun bulunduğu kağıttan kolayca ayrılabilmesi sağlanmakta ve barkod görevini tam anlamıyla yerine getirebilmektedir.

LAN, Seri Port, Paralel Port, USB ile bağlantı sağlanabilmektedir en önemli yanı USB bağlantısının olmasıdır. Baskı iki şekilde yapılmaktadır; Termal transfer ( ribonlu ) , Direkt termal ( ribonsuz) olarak yapılır. Baskı uzunluğu 995/ mm’dir. İsteğe bağlı olarak yapılan eklentileri sayesinde kullanım alanında genişlik yaratıp verimi arttırabilmektedir. Yapılacak olan eklentileri; harici etiket standı, sensör modülü, ekstra kesici aparat, tuş takımıdır.

Toshiba B-FV4T yaşadığımız çağa entegre olmuş var olan sisteme kolayca uyum sağlayabiliyor olmasıyla kolay taşınabilir oluşu ve kaliteli hizmet sunabiliyor olması yönüyle barkod yazıcı cihazları içinde en önde yer almaktadır. Kullanılacağı ortamda herhangi bir güncelleme yapılmaksızın rahatlıkla kullanılabilmektedir. Tüm bu hizmet uygun bir fiyat karşılığında sağlanmaktadır.Toshiba-B-FV4T

 

 

03 Ağu

Açık Et ve Tavuk Satışı Yasaklanıyor

Tarım Bakanlığı’nın yeni tebliğine göre daha önceden hazırlanmış köfte, açık tavuk pirzola, kanat ürünleri satılamayacak. Hem bu ürünleri ucuz satanlar, hem de birtakım özellikler katarak pahalı satan firmalar artık bu satışlarına son vermek durumunda kalacaklar. Bir açıdan bakınca hijyen, standardizasyon gibi çağdaş özellikler nedeniyle çok iyi bir karar. Ancak başka bir açıdan bakınca damak tadı, ucuza alma veya terbiye edilmiş şekilde pahalıya alma, alışkanlıklar, yöresel özellikler gibi konular ortaya çıkıyor. Halkımızın bu ürünleri açıkta satmaktan ve almaktan vazgeçmesi nasıl sağlanacak. Ekonomik sıkıntı içinde olup adı geçen ürünleri kısıtlı miktarda alabilen kişiler belki daha sağlıklı ama kesinlikle daha pahalı bir bedeli nasıl ödeyecekler? İki bakış açısı arasında bir denge bulunması gerekmiyor mu? Çok uzun yıllara dayanan alışkanlıklar bir tebliğ ile bir ay içerisinde nasıl sona erecek? Farklı özellikler gösteren büyük bir ülkede Ankara’dan alınan kararların hayata geçmesinin o kadar da kolay olmayacağı kesin. Anlaşılan Sağlık Bakanlığı da bu konuda kararlı gibi görünüyor, neler olacağını kısa süre içerisinde yaşayarak göreceğiz.