02 Eki

Jasmin Pilavı

Jasmin pirinci veya basmati pirinci ile yapılan ve toz safran kullanılan pilavlar, İran mutfağının lezzetleridir. Pilav sadece diğer ülke mutfaklarının değil, Türk mutfağının da vazgeçilmezleri arasında yer alır. Et pişirdiğimizde veya tavuk kızarttığımızda yanında mutlaka pilav pişiririz. Bu vereceğimiz pilav tarifinin yanında da yine et ve tavuk çok yakışan lezzetlerdir.

Şimdi gelelim Jasmin pilav tarifimiz için gerekli malzemelerimize:
* 2 su bardağı jasmin pirinç

* 2 yemek kaşığı tereyağ

* 2 su bardağı su (pilavlarımızı yaparken ya et suyu ya da tavuk suyu kullanalım ki lezzetli olsun)

* Tuz ve karabiber

* Safran (toz safran kullanacağız ve 2 yemek kaşığı su ile açarak pilavımıza ilave edeceğiz.)

Jasmin pilavımız için gereken tüm malzemelerimiz de hazır olduğuna göre, pilavımızı hazırlamaya da başlayabiliriz.

jasmin-pilaviÖncelikle pilav tenceremizin içine 2 su bardağı et veya tavuk suyunu koyup, kaynatmaya başlıyoruz. Bu arada, 2 su bardağı Jasmin pirincini ılık tuzlu suda 10 dakika kadar bekletiyoruz. Tencereye ilave edeceğimiz zaman güzelce yıkayıp, tuzunu ve nişastasını akıtıyoruz. Tencerede et suyumuz kaynadıktan hemen sonra, pirincimizi tencereye ilave edebiliriz. Üzerine tuz, karabiber ve 2 yemek kaşığı su ile açtığımız toz safranı da ekleyip güzelce bir karıştırdıktan sonra, orta hararetli ateşte pişirmeye başlıyoruz. Pilavımızı demlerken üzerine 2 kat kağıt havlu koyarsak daha iyi olur.

Demlendikten sonra kasenin içine koyup, düz bir servis tabağına ters çevirirsek görsel olarak da sunumumuz şık olur. Herkese afiyet olsun.

24 Ağu

Bakla Kızartması

Bakla hem vitamin açısından zengin bir besindir, hem de protein ve karbonhidrat açısından zengindir. Sağlığımıza faydaları saymakla bitmez. Hazmı kolaylaştırdığı gibi, sindirimi de kolay bir sebzedir. Baklanın sadece zeytinyağlısını değil, kızartmasını da yapmaktayız. Bakla kızartması için gerekli malzemelerimize gelince:

*1 adet yumurta (oda sıcaklığında olacak)

*Yarım su bardağı un ve yarım su bardağı galeta unu(galeta ununu kızartma esnasında kullanacağız.)

*Tuz ve karabiber

*1 yemek kaşığı limon suyu

*250 gram bakla

bakla-kizartmasi*Yoğurt ve sarımsak (servis önerisidir. Kızartmaları yaptıktan sonra üzerine dökeceğiz. Tercihe göre sade yoğurtta olabilir.)

Tüm malzemelerimizi hazır ettiğimize göre; bakla kızartmamızı yapmaya başlayabiliriz. Öncelikle baklalarımızı güzelce ayıklıyoruz. Genişçe bir tencerenin içine baklaları koyup, üzerine bol miktarda su koyuyoruz ve limon sıkıp pişirmeye başlıyoruz. Baklalarımız piştikten sonra ,süzgeç yardımı ile suyunu süzüp soğumaya bırakıyoruz.(oda sıcaklığında bekletmemiz yeterlidir.)

Daha sonra üzerine tuz, karabiber ve yarım su bardağı un koyup iyice harmanlıyoruz. Diğer tarafta genişçe bir kasede yumurtanın sarısı ile galeta ununu çırpıp, baklaları içine buluyoruz ve genişçe bir kızartma tenceresinde kızgın yağda baklalarımızı kızartıyoruz.

Baklalarımız kızardıktan sonra, servis yaparken üzerine sarımsaklı yoğurt koyup servis yapıyoruz.

Herkese afiyet olsun.