24 Ağu

Bakla Kızartması

Bakla hem vitamin açısından zengin bir besindir, hem de protein ve karbonhidrat açısından zengindir. Sağlığımıza faydaları saymakla bitmez. Hazmı kolaylaştırdığı gibi, sindirimi de kolay bir sebzedir. Baklanın sadece zeytinyağlısını değil, kızartmasını da yapmaktayız. Bakla kızartması için gerekli malzemelerimize gelince:

*1 adet yumurta (oda sıcaklığında olacak)

*Yarım su bardağı un ve yarım su bardağı galeta unu(galeta ununu kızartma esnasında kullanacağız.)

*Tuz ve karabiber

*1 yemek kaşığı limon suyu

*250 gram bakla

bakla-kizartmasi*Yoğurt ve sarımsak (servis önerisidir. Kızartmaları yaptıktan sonra üzerine dökeceğiz. Tercihe göre sade yoğurtta olabilir.)

Tüm malzemelerimizi hazır ettiğimize göre; bakla kızartmamızı yapmaya başlayabiliriz. Öncelikle baklalarımızı güzelce ayıklıyoruz. Genişçe bir tencerenin içine baklaları koyup, üzerine bol miktarda su koyuyoruz ve limon sıkıp pişirmeye başlıyoruz. Baklalarımız piştikten sonra ,süzgeç yardımı ile suyunu süzüp soğumaya bırakıyoruz.(oda sıcaklığında bekletmemiz yeterlidir.)

Daha sonra üzerine tuz, karabiber ve yarım su bardağı un koyup iyice harmanlıyoruz. Diğer tarafta genişçe bir kasede yumurtanın sarısı ile galeta ununu çırpıp, baklaları içine buluyoruz ve genişçe bir kızartma tenceresinde kızgın yağda baklalarımızı kızartıyoruz.

Baklalarımız kızardıktan sonra, servis yaparken üzerine sarımsaklı yoğurt koyup servis yapıyoruz.

Herkese afiyet olsun.