18 Eyl

Gazozlu Kek

Kek, özellikle çay saatlerinde masamızda her zaman yerini alır. Çay sofrası kurup, misafirlerinizi de davet ettiyseniz kek tam bir vazgeçilmezdir.

Gazozlu kek yapımı çok kolay olup, hemen hemen de herkes tarafından çok sevilen bir çeşittir. Misafirleriniz gelmeden hemen önce, hazırlayıp fırına atabilirsiniz. Üzerine pudra şekeri, içine de fındık veya ceviz koyarsanız çok yakışır. Kek pişirirken bir püf noktası da, fırının önceden ısıtılması ve sonrasında keki fırına koymak gerekir. Bir de fırın kapağını devamlı açıp kapatmamak gerekir.

Gazozlu kek tarifimiz için gerekli malzemelerimize gelecek olursak:

*3 adet oda sıcaklığında beklemiş yumurta

*4 su bardağı un

*1 paket vanilya

*1 paket kabartma tozu

*1 su bardağı gazoz

*2 su bardağı şeker

*Üzeri için pudra şekeri

*Yarım su bardağı kırık ceviz veya fındık

Malzemelerimizin hepsini hazırladığımıza göre gazozlu kekimizi yapmaya başlayabiliriz.

Öncelikle oda sıcaklığında beklettiğimiz 3 adet yumurtayı ve şekeri iyice çırpıyoruz. Burada şekerin ve yumurtanın çok iyi çırpılmış olması önemlidir.

Şeker ve yumurtayı iyice çırptıktan hemen sonra içine vanilya, kabartma tozu,4 su bardağı un ve 1 su bardağı gazozu ekleyip çırpmaya devam ediyoruz.

Tüm malzemeleri çırpıp kekimizi pişmeye hazır hale getirdiğimize göre, içine fındık veya cevizi de koyup bir iki dakika daha çırpabiliriz.

Fırınımızı önceden 180 derecede ısıtıyoruz. Kek harcımızı kare bir borcamı hafifçe yağlayıp içine döküp, fırına atıyoruz. Yaklaşık 35 dakika kadar piştikten sonra sıcakken üzerine pudra şekeri serpiyoruz. Kare dilimler halinde kesip servis yapabiliriz.

Herkese bal şeker olsun.