27 Şub

Kösem Sultan Başlıyor

600 yıldan daha fazla bir zamana yayılan ve hükümdarlığı süresince tüm dünyayı titretmiş bir imparatorluk olan Osmanlı, çok karakterli ve meziyetli padişahlara sahip olması ile bilinir. Tarihin esas yüzünde ise bu iradeli padişahlar kadar, onlara sözünü geçirmeyi başaran sultanların da olduğunu unutmamak gerekir. Tarihte taht kavgalarının ve iktidar mücadelelerinin yaşandığı dönemlerde henüz 15 yaşında sarayda padişahın baş hasekisi olmayı başarmış olan bir güzelin uzun yıllara yayılacak olan sultanlık hikâyesi, herkesi hayrete düşürecek cinstendir.

Anastasya isimli bir Rum kızının nasıl oluyor da tüm imparatorluğun en önde gelen kadını olduğunu Osmanlı tarihinden ve yazılı arşivlerden öğrenmek gerekir. Altı çocuk annesi olan Kösem Sultan dört oğlundan ikisini, Şehzade Süleyman ve Kasımı kurban veren bir anne olarak ta inanılmaz acılar yaşamıştır. Her ne kadar bir diğer oğlu İbrahim kurtulmuş olsa da onun yaşadığı ölüm korkusu ve buna bağlı olarak gelişen psikolojik bozukluk, Kösem Sultan’ın hayat boyu yaşadığı sıkıntıların çok önemli bir parçası olmuştur.

Padişah 4.Murat’ın elinden sağ olarak kurtulan ve padişah olarak tahta çıkan 1. İbrahim, tamamen psikolojisi bozuk bir yapıda olmasının yanı sıra, kadınlara ilgi duymaması, hanedanlığın devamını da riske sokmuştur. Ömrünün çok önemli bir bölümünde oğluna çare arayarak geçiren Kösem Sultan, padişah 1. İbrahim’in tedavisi için imparatorluğun dört bir yanından hocalar çağırmayı ve çare olarak her türlü alternatifi denemeyi ihmal etmemiştir.

One thought on “Kösem Sultan Başlıyor

Bir cevap yazın