01 Eki

Begonvil

 

Bouqainvillea; halk dilinde begonvil ismi ile anılır. Familyası ; Nyctaqinaceae olmakla birlikte çiçek severlerin tanıdığı bir çiçek özelliğindedir. Hoş bir yapısı vardır. Begonvilin pek çok türü bulunmaktadır. Bunların başında cüce( bodur), çalı belli başlı olan iki tanesidir. Ana vatanı Güney Amerika’nın tropikal bölgeleridir. Türkiye de ise Akdeniz Bölgesinde kıyı kesimlerde rastlamak mümkündür. Bu sebeple begonvil bir Akdeniz bitkisi sayılmaktadır.

Begonvil özellikle güneş alan yerleri sevmektedir. Eğer çiçeğiniz öğle sonrası güneş alan bir yerdeyse; daha fazla çiçek açar. Çiçek kılıfları mevcuttur ve kılıfların içinde de gerçek çiçekleri bulunmaktadır. Rüzgardan ve aşırı soğuklardan kesinlikle hoşlanmaz. Eğer siz -1 derecenin altındaki sıcaklığın olduğu bir yerde yaşıyor iseniz; ciddi bir emek vermeniz gerekecek demektir. Soğuğa karşı korumanız mutlaka şarttır. Ama saksıda yetiştirip de Ege veya Akdeniz bölgesinde yaşıyorsanız da; soğuğa karşı çiçeğinizi korumanız gerekir.

Begonvil için gerekli olan toprağın özelliği ;özel bir karışım olmasıdır. Bu karışıma humuslu toprak, ponza taşı ve de killi kırmızı toprak koydurtmanız gerekmektedir.

 

 

18 Eyl

Antoryum

Anthurium andreanum yani Antoryum çiçeğinin en önemli özelliği evlerimizin salonlarında ve hatta iş yerlerimizde sıkça karşılaşmamızdır. Çünkü bir süs bitkisidir. Antoryum çiçeği , Anthurium cinsinden olmakla birlikte familyası da arum familyasıdır. Tarihi çok eskilere dayanır.1876 yılında Kolombiya’nın tropik ormanlarında Jose Triana tarafından keşfedilmiş olan bir çiçektir. Kısaca ilk çıktığı yer ; tropikal dağ ormanlarıdır.

Tarihi gelişim sıralamasına göre ;Jose Triana; Edouard Andre’ye bu çiçeği tanıtmış, o da Belçika’ya göndermiştir ve Antoryum çiçeği de böylelikle tanınmaya başlamıştır.

Antoryum çiçeği 2 şekilde yetiştirilmektedir. Bunlardan biri kesme çiçekçilik , bir diğeri de evlerimizde yaptığımız yetiştiriciliktir. Bu çiçek; gelişim açısından bakıldığı zaman yavaş bir şekilde gelişimini sürdürür. Hemen hemen 1 ile 1,5 ay arasında çiçek açar ve yaprakları da gelişir. Hatta seralardaki gelişimi de bu şekildedir.28 derecelik sıcaklık çiçeğimiz için yeterlidir.

18 Eyl

Barış Çiçeği

Barış çiçeği; Spati bitkisi olarak da bilinmektedir. Bu çiçek çok hoş görünümlü olmakla birlikte; çiçeği de beyazdır. Süs bitkisi özelliğinden dolayı; evlerimizde ve iş yerlerimizde rahatlıkla yetiştirebileceğimiz barış çiçeğinin görüntüsü son derece zariftir. Güney Afrika ve Amerika’da yetişmekte olan bu çiçeğin familyası Arum’dur. Spatinin yaklaşık 40 ‘a yakın türü bulunmaktadır. Rizom şeklinde gelişim gösterdiği için kısadır. Ama çiçeğimiz yaşlanmaya başladıkça ; hem boyu kalınlaşır, hem de uzar. En sevdiği mevsim; yaz mevsimidir. Eksili sıcaklıkları gördüğü takdirde mutlaka yaprakları kuruma yapar ve kendini korumaya alır. Aşırı sıcaktan ve soğuktan hoşlanmaz. Dolaylı ışık en çok tercih edilendir. Eğer güneş ışığını çok alır ise ; çiçeğimiz eğilmeye başlar. Bu durumu fark ettiğimizde Eğilmeyi fark ettiğimizde hemen saksıyı çevirmeliyiz. En önemli özelliklerinden bir tanesi hava akımından olumsuz etkilenmesidir. Saksı değişimi için de en uygun zaman mayıs ayıdır.

İnsanlar nasıl ki belirli dönemlerde vitamine ihtiyaç duyarlarsa, çiçekler de aynı ihtiyaç içine girerler. Bu nedenden dolayı; çiçeklerimize   mutlaka vitamin takviyesi yapmalıyız.