03 Eyl

İlginç Dekorasyon Önerileri

Sahibi olduğunuz kendi evinizin dekoru için harcadığınız emeğin, zamanın ve paranın çok önemli olduğu bir gerçektir. Düz bir dikdörtgeni kesip şekil vermek için hala yollar ve ilginç fikirler mevcut. Bunu yaparken aynı zamanda paranızı da korumak, istemeyeceğiniz bir şey değildir herhalde. Günlük yaşamınızda paranızı da koruyabileceğiniz ilginç dekorasyon önerileri bilmek istemez miydiniz? Bu yazımızda eviniz için paranızı da koruyabileceğiniz 4 ilginç dekorasyon önerileri bilginize sunulacaktır. Burada ilginçten kastımız; bunu yaparken size kolaylık sağlayacak kaynakların her gün ulaşabileceğiniz şeyler olmasıdır.

Çevrenizdeki ücretsiz kaynakları kullanın: Dergilerden, internetten, ev ve bahçe tasarımları üzerine yayın yapan televizyon programlarından çeşitli dekorasyon fikirlerini öğrenmek günümüzde sadece parmaklarınızın ucunda. Eviniz için neyin ne kadar masraflı olabileceğini kendi bütçenizi de göz önünde bulundurarak bu sayede öğrenebilirsiniz. Tasarım mağazalarını, koleksiyoncuları ziyaret edip, malzeme özelliklerine bakmak eviniz için ilham olacak bir fikir oluşturmak adına güzel bir başlangıçtır. Kişisel stilinizin ne olduğunu bu yolla kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Eskileri hatırlatan bir tasarım, yeşile olan sevginizi evinizin içinde hissedeceğiniz bir dekor, modern veya bohem bir ortama sahip bir ev, hangisi?

İlginç Dekorasyon Önerileri

Başlamadan önce bütçenizi belirleyin:Göz önünde bulundurmanız gereken gerçeklerden biri de bütçeniz yoksa eviniz için yapabileceğiniz pek fazla bir şey yok demektir. Bu da paranızdan tasarruf etmeye ev dekorasyonu açısından ihtiyacınız yok anlamına gelir. Evinizdeki herkesin sahip olduğu sınırlılıkları belirleyip, eviniz için cüzdanınızdan bütçenizi bir kez belirledikten sonra dekorasyon için temel noktaları satın alıp daha sonra kalan eksiklikleri aksesuar şeklinde tamamlayabilirsiniz.

Girişten/Kapıdan başlayın: Misafirler evinize geldikleri zaman, sizin tarzınızla ilgili birkaç şeyi görebilmeliler. Genellikle bekletme salonlarında fazla karmaşıklığa kaçmadan mümkün olduğunca tarzınızı yansıtın. Anahtarlarınız veya postalarınız için bir sandık veya dekoratif bir kutu kullanabilirsiniz. Çiçeklerle süslenmiş bir ayna ekleyerek konulduğunu ortama dekoratif bir dokunuş yapabilirsiniz. Ayna ilk bakışta salonunuza bir derinlik de katacaktır. Bazı alanlara vazolar veya Antik Roma’dan kalma taş veya pişmiş topraktan yapılmış kaplar koyabilirsiniz.

Evinizde bir odanızı farklı bir renge boyayın veya odanızdaki bir duvarı koyu bir renkle vurgulayın: Boyalar sahip olabileceğiniz en uygun fiyatlı dekorasyon malzemeleridir. Sadece bir duvarı koyu bir renge boyayıp, onu vurgulanmış hale getirerek diğer duvarlarla bir renk tezatı oluşturabilir veya o duvar önüne konumlandırdığınız eşyalarınızla bir renk uyumu yaratabilirsiniz.

 

27 Ağu

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonları, çocukların yaratıcılarını geliştirmek, hayal gücünü geliştirmek ve sağlıklı bir biçimde yaşamalarına yardımcı olurlar. Çocuklar, günün her anında kendi odalarında yaşarlar. Bundan dolayıdır ki çocuk odası dekorasyonları da önemlidir.

İyi bir Çocuk Odası Dekorasyonu hazırlarken bazen çocukların isteğine göre bazen yaratıcılığınıza göre, bazen de evin bütçenize göre değişir. Ama unutulmamalıdır ki çocuk odası dekorasyonları yaparken çocuklarınızın isteğine göre hazırlamalısınız.

Şunu da unutulmamalıdır ki; çocuk odaları çocuğunuzun yaşam alanıdır ki günün birçok vaktini orada geçirirler. Gerek yatma olsun gerek ders çalışma olsun gerek de oyun oynarken ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu makalemde sizlere çocuk odası dekorasyonları hazırlarken nelere dikkat etmenizi gerektiğini bazı maddelerle sizlere açıklayacağım.

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuğunuzun odasını dekore etmeye başlarken heyecan gelir içinize tabi. 3 aşama vardır; bebek, çocuk ve okul çağı olmak üzere. Eğer fazla paranız yoksa çocuğunuz bebeklikten çocukluğa, çocukluktan okul çağına geçip her döneme dekore yapmak istemiyorsanız eşyalarınızın dönüşebilirliğine dikkat ediniz.

Çocuklarınızın ergenlikten okul çağına kadar farklı istekleri olabilir. Eğer farklı yaş

Çocuğunuz varsa onlara farklı oyun alanları ayırın. Aynı yaşıtlarda iseler aynı odada oyun alanı hazırlayabilirsiniz. Çocukların ergenlikten okul çağına kadar farklı istekleri olabilir.

Çocuk Odası Dekorasyonlarına bakmadan önce evin bütçenize göre karar vermelisiniz. Marangoza gidip farklı fiyatlar üzerine istediğiniz dekorasyonu yaptırabilirsiniz. Mesela; çocuk odası dekorasyonlarını Caillou çizgi film karakteri yapmak istediniz. Bunun için odanın duvarlarını sarıya boyayıp yatak için caillou stickerlar hazırlayabilirsiniz.

Çocuk Odası Dekorasyonları yaparken çocuğunuzun güvenliği oldukça önemlidir. Mobilya ve donanımlarınızla çocuğunuzun güvenliğine dikkat etmelisiniz. Örneğin; prizler çocuklar için iyi seçilmelidir. Cam ve kırılgan mobilyaları satın almamanıza özen gösterin. Ranzalı yatak satın almak isteğinizde tanıdığınız firmayla anlaşabilirsiniz. Bunları yaparken de çocuğunuzun yaşınıza dikkat etmelisiniz. Ona göre oyuncak seçimi yapabilirsiniz. Oyuncaklar da sivri olmamasına dikkat etmelisiniz.

Çocuk odası Dekorasyonları mağazalarının tasarımına göre ve de bütçenize göre berkemobilya gibi yerlerden bakabilirsiniz. Örneğin; Caillou beşik yatağını 90 liraya bularak kolayca satın alabilirsiniz.

20 Ağu

Kumaş Nasıl Üretilir?

Tekstilin ana maddesi olan ve birçok yerde kullanılan kumaş, yapımı ve kullanışı oldukça özen gösterilmesi gereken bir malzemedir. Dokunmasından işlenmesine kadar birçok işlemden geçen kumaş özel bir yapıya sahiptir.

Peki, kumaş nasıl üretilir, ilk önce iplik lifin eğirme denilen bir işlemden geçmesiyle oluşur. Dokuma işlemi sırasında, dokuma tezgâhı adı verilen makineyle iki ya da daha fazla iplik bir arada dokuduğunda belli uzunlukta bir kumaş ortaya çıkar. Eğer tek ve kesintisiz bir iplik, kumaş haline getiriliyorsa bu işleme örgü denir. Daha sonra kumaşımızı oluşturduktan sonra, boya makinelerine gönderilir.

kumaş nasıl üretilir

Kumaşa belirli özellikler kazandırmak için ise kumaş ram makinesinden geçirilir. Bu makinede kumaşa su geçirmemezlik, yanmamazlık, rutubetten korunma, sağlamlık ve daha birçok özellik uygulanır. Sonrasında kumaşa eğer baskı yapılacaksa, baskı makinelerine gönderilir.

Kumaşa baskı uygulandıktan sonra müşterinin hizmetine sunulur. Kumaş yapımı ve üretimi maliyetli ve zor bir işçilik isteyen bir ürün olmasına rağmen ülkemizde ve dünyada vazgeçilmez tekstil malzememiz olarak kullanmaktayız.

27 Şub

Kösem Sultan Başlıyor

600 yıldan daha fazla bir zamana yayılan ve hükümdarlığı süresince tüm dünyayı titretmiş bir imparatorluk olan Osmanlı, çok karakterli ve meziyetli padişahlara sahip olması ile bilinir. Tarihin esas yüzünde ise bu iradeli padişahlar kadar, onlara sözünü geçirmeyi başaran sultanların da olduğunu unutmamak gerekir. Tarihte taht kavgalarının ve iktidar mücadelelerinin yaşandığı dönemlerde henüz 15 yaşında sarayda padişahın baş hasekisi olmayı başarmış olan bir güzelin uzun yıllara yayılacak olan sultanlık hikâyesi, herkesi hayrete düşürecek cinstendir.

Anastasya isimli bir Rum kızının nasıl oluyor da tüm imparatorluğun en önde gelen kadını olduğunu Osmanlı tarihinden ve yazılı arşivlerden öğrenmek gerekir. Altı çocuk annesi olan Kösem Sultan dört oğlundan ikisini, Şehzade Süleyman ve Kasımı kurban veren bir anne olarak ta inanılmaz acılar yaşamıştır. Her ne kadar bir diğer oğlu İbrahim kurtulmuş olsa da onun yaşadığı ölüm korkusu ve buna bağlı olarak gelişen psikolojik bozukluk, Kösem Sultan’ın hayat boyu yaşadığı sıkıntıların çok önemli bir parçası olmuştur.

Padişah 4.Murat’ın elinden sağ olarak kurtulan ve padişah olarak tahta çıkan 1. İbrahim, tamamen psikolojisi bozuk bir yapıda olmasının yanı sıra, kadınlara ilgi duymaması, hanedanlığın devamını da riske sokmuştur. Ömrünün çok önemli bir bölümünde oğluna çare arayarak geçiren Kösem Sultan, padişah 1. İbrahim’in tedavisi için imparatorluğun dört bir yanından hocalar çağırmayı ve çare olarak her türlü alternatifi denemeyi ihmal etmemiştir.