14 Ağu

Ardıç Kuşu Hakkında

Karatavuk ailesinden Ardıç kuşlarının görünmeye başlaması baharın geldiği anlamı taşır. Kutuplar hariç heryer de yasayabilirler. Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında yaşayan birçok türleri vardır.20-26cm uzun kukları olan göçmen kuşlardır. Bacakları ve gagaları oldukça uzun saatte 48km koşabilen müthiş ötücü kuşlardır. En fazla 20-25 sene yaşayan Ardıç kuşlarının en meşhurları kolyeli, gök, ökse ve gerçek ardıç kuşudur. Gagaları oldukça uzun yandan basımlı ve ucu hafif kerkiklidir. Gerçek ardıç kuşunun başı gri, sırtı kahverengi, kuyruğu siyah, göğsü beyaz olup siyah benekler vardır.

ardıç kuşu hakkında

Toprak üstünde çamur ve kuru otlarla sıvanmış kâse şeklinde yuva yaptıkları gibi ağaç kavuklarına ve yarıklarında yuva yaparlar. Senede iki sefer kuluçkaya yatarlar her defasında 5-6 yumurta bırakırlar kuluçka süreleri 13-14 gündür. Yumurtalarının rengi parlak mavi siyah ya da mor beneklidir. Yuvalarının üzeri açıktır. Yumurtadan çıkan minik ardıçlar gelişimlerini iki haftada tamamlayıp uçma çalışmaları yapmaya başlarlar. Kuluçkaya dişi ardıç yatar beslenmelerini dişi ve erkek ardıç birlikte üstlenmiştir. Ardıç kuşları tekeşlidir. Yumurtalar ve yavru ardıçlar saksağanlar, alakargalar ve boz sincaplar için kolay birer avdır. Yetişkin ardıçların ise kediler, kukumavlar ve atmacalar ile başı derttedir.

Ardıç kuşu hem ot hem etle beslenen hepçil bir hayvandır. Avını görerek bulur koş dur tekniği ile avlanır. Sabah erken ve gece geç saatlerde çok hareketlidirler. Otlar ve çalı aralarını karıştırarak yiyeceğini bulur. Salyangoz ve solucanlar başta olmak üzere omurgasızları avlar. Bunun yanında yumuşak meyve ve üzüme dayanamazlar. Ardıç kuşları çok obur denilebilecek hayvanlardır. Bağ bozumlarında ardıçları o bölgede sıkça görmek mümkündür. Ardıç tohumuna düşkünlüğü bu adı almasını sağlamıştır. Ardıç filizlerinin çoğalması büyük oranda ardıç kuşlarının bu tohuma düşkünlüğüyle alakalıdır. Ardıç meyvelerini yiyen ardıçlar tohumlarını yerlere dökerler. Yerlere döktüğü tohumlar ardıç kuşlar yemediği sürece filizlenemezler. Tohumu yiyen ardıç kuşunun dışkılarında bu tohumlar mevcuttur dolayısıyla bu dışkılama işlemi sayesinde her yere ardıç tohumu ekilmiş olur. Ardıç ormanlarının kurumasını istemiyorsak ardıç kuşlarına sahip çıkmalıyız. Zira ikisi de birbirine muhtaç bir döngüdür. Eti çok lezzetli olası nedeniyle avcılar tarafından da güzel bir avdır ardıçlar.

İnsanlar tarafından ardıç kuşunun bu mükemmel vazifesi bilinse belki daha temkinli olunabilinir. Bir ardıç kuşunun onlarca belki yüzlerce ardıç ağacının yetiştiriciliği göz önüne alınırsa değeri daha iyi anlaşılacaktır.