20 Ağu

Kumaş Nasıl Üretilir?

Tekstilin ana maddesi olan ve birçok yerde kullanılan kumaş, yapımı ve kullanışı oldukça özen gösterilmesi gereken bir malzemedir. Dokunmasından işlenmesine kadar birçok işlemden geçen kumaş özel bir yapıya sahiptir.

Peki, kumaş nasıl üretilir, ilk önce iplik lifin eğirme denilen bir işlemden geçmesiyle oluşur. Dokuma işlemi sırasında, dokuma tezgâhı adı verilen makineyle iki ya da daha fazla iplik bir arada dokuduğunda belli uzunlukta bir kumaş ortaya çıkar. Eğer tek ve kesintisiz bir iplik, kumaş haline getiriliyorsa bu işleme örgü denir. Daha sonra kumaşımızı oluşturduktan sonra, boya makinelerine gönderilir.

kumaş nasıl üretilir

Kumaşa belirli özellikler kazandırmak için ise kumaş ram makinesinden geçirilir. Bu makinede kumaşa su geçirmemezlik, yanmamazlık, rutubetten korunma, sağlamlık ve daha birçok özellik uygulanır. Sonrasında kumaşa eğer baskı yapılacaksa, baskı makinelerine gönderilir.

Kumaşa baskı uygulandıktan sonra müşterinin hizmetine sunulur. Kumaş yapımı ve üretimi maliyetli ve zor bir işçilik isteyen bir ürün olmasına rağmen ülkemizde ve dünyada vazgeçilmez tekstil malzememiz olarak kullanmaktayız.