28 Haz

Termal Etiket Çeşitleri

Birçok alanda kullanılan termal etiket ihtiyaçlar doğrultusunda en ideal şekilde üretilmektedir. Üzerinde termal bulunan bu etiketler, başka bir saf malzemeye ihtiyaç duyulmadan baskı alınma imkanını sunmaktadır. Eco termal (eko termal ) ile lamine termal olmak üzere ili çeşidi bulunmaktadır. Eko termal etiketlerin bir kullanım süresi de bulunmaktadır. Kullanım ömürleri üzerinde bulunan termal ile alakalı bir durumdur.

 

Eko Termal Etiketler ile Lamine Termal Etiketler

Lamine termal etiketlerin üzerinde ek olarak bir koruma tabakası bulunuyor ve bu nedenle daha çok kolay kullanım süresi oluyor. Termal etiketler sayesinde çok fazla sektörde etiket kullanımı ve ürün ya da hizmet içeriği ile bilgilerin baskısı yapılabiliyor. Eko termal etiket ise üzerinde koruyucu tabakanın olmadığı ve yazıcıdan geçerken balkon yazıcının baş bölgesinde işi ile birlikte termalin sıvılaşması ile baskı işi gerçekleşir. Eko termal etikette ısı ile baskı gerçekleştiği için ribon kullanımına gerek yoktur. Bu sayede maliyeti sıfıra düştüğü için tercih edilen bir etikettir.

 

Lamine Termal Etiketlerin Avantajı Nedir?

Lamine termal etiketlerin de ribon kullanımına ihtiyaç duyulmadan direk baskı yöntemi ile baskı alınmasına imkan sağlanmaktadır. Lamine termal etiketlerin yüzey kısımlarında termal tabakanın korunması için koruyucu bir tabaka vardır. Böylece eko termal etiketlere göre lamine termal etiketler daha uzun ömürlü olmaktadır.

Nem, ısı ve ışıktan her iki termal etiket çeşidi de etkilenmektedir. Sadece lamine termal etiket çeşitleri koruyucu tabakanın etkisi ile daha uzun süre dayanmaktadır. Bu nedenle de fiyat olarak ta eko termal etiket çeşitlerinden farklıdır. Hem eko termal etiketler hem de termal etiketler ömrünü tamamladığında baskının silindiği görülmektedir. İşi ve ışığa maruz kalmaları durumunda ise bu bölgelerde kararmadan oluşur ve okunmaz hal alır.

 

Termal Etiketlerin Kullanım Alanları

Termal etiketler kuşe olarak birçok sektöre tarafından çokça kullanılmaktadır. Çeşitli sektörlerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak üzere arkası yapışkanlı olan barkod etiket türleridir. Hastanelerde, ilaç sektöründe, gıda sektöründe, kargo sektöründe kullanılan eko termal ve lamine termal etiketler yaşamı kolaylaştırmak adına etkin bir şekilde işlev görmektedirler. Ayrıca alınan hizmet ve ürünlerin kimliği olarak ta nitelendiren mümkündür. Termal etiketlere ne tür bir baskı yapılırsa o baskı içerisinde yer alan bilgilere göre karşılamış olduğu ihtiyaç ve amacında da değişiklik görülür. İş hayatında hızlı ve etkili bir şekilde çalışılması adına termal etiketlerin büyük bir faydası vardır. Termal etiketlerin kullanım süreleri çeşitlerine göre 3-6 ya da 3- 9 ay kadardır. http://www.barkodsepeti.com